Každý z nás je tvořen energií, což je dnes již vědecky potvrzený fakt. Zatímco dříve bylo možné energetické pole člověka spatřit pouze na rozmazaných fotografiích pohybu, dnes jej můžeme detailně zkoumat pomocí moderních technologií. Kvantová fyzika odhaluje vlastnosti částic, ze kterých se skládáme, a pomáhá nám pochopit mechanismy této energie.
Stejně jako všechno ostatní v našem vesmíru i emoce nesou určitou frekvenci. Každá emoce má svou specifickou vibraci, což nám umožňuje je rozlišovat. Ideálně by emoce tělem pouze prošla a uvolnila se, ale v některých případech dochází k jejímu zablokování. Vzniká shluk energie, který se usazuje v konkrétní části těla a narušuje rovnováhu organismu.
Dr. Bradley Nelson ve své knize Emoční kód nazývá tyto shluky „uvězněné emoce“ a popisuje metody, jak je lze uvolnit. Jednou z technik je přejetí magnetem po řídícím meridiánu těla, tzn. od kořenu nosu přes hlavu ke krční páteři nebo po páteři. Není nutné se přímo dotýkat testované osoby, metoda funguje i s odstupem 2-3 cm.
Aby bylo možné uvězněnou emoci uvolnit, je potřeba nejprve zjistit:
Můžeme se mylně domnívat, že během jedné situace cítíme pouze jednu emoci. Při uvolňování uvězněných emocí u sebe a svých dětí jsem často narazila na několik emocí, které souvisely s jednou situací. Nedávno jsem uvolňovala uvězněné emoce, které souvisely s mou rýmou a kašlem. Jednou situací byla i chvíle, kdy mi bylo 5 let a já jela s tátou autem. Zastavili jsme na benzínce, a když se táta vrátil do auta, v ruce měl zmrzlinu pro mě a flašku vodky pro sebe. Pamatuji si, jak mi s úsměvem řekl: „Když to neřekneš mamce, tak já taky ne.“
Vypadá to jako neškodná situace, kdy vlastně o nic nejde. Já jsem ale ve svém těle našla několik uvězněných emocí, které s ní souvisely: zbytečnost, touha, bezcennost, zloba, nenávist, rozhořčení, úzkost, zoufalství, selhání. Tato zkušenost mě přivedla k hlubšímu pochopení toho, jak naše emoce ovlivňují tělo a jak důležité je s nimi pracovat.
Uvězněné emoce související s mou virózou uvolňuji už přes dva měsíce, jelikož není možné uvolnit vše najednou a jedna emoce může být uvězněna při několika situacích. V každé z nich je potřeba ji uvolnit zvlášť. Po každém uvolnění jsem cítila ve svém těle zlepšení – uvolnil se mi ucpaný nos, ustála bolest v krku. Emoční kód se pro mě stal denní praxí, která mi pomáhá ve zvládání mnoha situací a prospívá mému zdravotnímu stavu.
Pro identifikaci uvězněných emocí lze využít svalový test, který umožňuje komunikaci s podvědomím.
Aby byl test přesný, je nutné se naučit odpojit myšlenkové procesy a plně se napojit na své tělo. Pokud mysl ovlivňuje odpovědi, může dojít ke zkreslení výsledků a identifikace emoce nemusí být správná.
Testovat můžete sami sebe. Jiné osoby můžete testovat třemi způsoby: přímo, pomocí zástupce či prostředníka. Díky testování pomocí zástupce či prostředníka je možné testovat i na dálku, děti, zvířata či lidi, kteří nemohou komunikovat, např. v kómatu.
Pro určení konkrétní emoce se používá tabulka Emočního kódu, která obsahuje 60 emocí rozřazených do dvou sloupců a šesti řad podle orgánů, kde podle čínské medicíny emoce vznikají. Díky této struktuře je možné rychle a efektivně určit, která emoce byla v těle uvězněna.
Nezpracované emoce mohou způsobit, že naše reakce nejsou adekvátní dané situaci. Můžeme prožívat stejné pocity jako v minulosti a reagovat tak, jako bychom byli opět dítětem, které neumí regulovat své emoce. Regulace emocí probíhá prostřednictvím prefrontálního kortexu, který se vyvíjí až do 25 let. Spoje v mozku se vytvářejí na základě nápodoby chování osob, ke kterým máme citovou vazbu.
I když se naše emoční vzorce formují v dětství, neznamená to, že jsou neměnné. Mozek je plastický, což znamená, že jeho struktura se může měnit po celý život. Neurony a synapse se neustále tvoří a staré, nepoužívané spoje mohou zanikat. Díky tomu se můžeme i v dospělosti naučit lépe regulovat své emoce a pracovat s nimi.
Naše mysl je nástrojem pro práci s energií. Pokud se naučíme správně rozpoznávat a vyhodnocovat signály těla, můžeme efektivně pracovat se svými emocemi, snížit stres a dosáhnout větší emoční stability.
Jaké uvězněné emoce si možná neseme my sami, aniž bychom si toho byli vědomi?
Zajímá tě toto téma? Sleduj projekt Duše člověka na sociálních sítích! Chceš-li být součástí komunity, která se vzájemně inspiruje a podporuje na cestě osobního růstu, přidej se do skupiny Duše v akci! Nebo mi napiš svůj pohled do komentáře či na e-mail. 😊